POVRCHOVÁ ÚPRAVA betonového plotu
Publikováno: 18.11.2021 (09:41)
POVRCHOVÁ ÚPRAVA betonového plotu
Betonový plot sám o sobě je zcela nenáročný na údržbu, což je samozřejmě jednou z jeho největších výhod. Povrch dílců nevyžaduje během let žádnou speciální péči, tedy žádné ochranné nátěry ani impregnaci. V případě potřeby si můžete betonový plot pouze očistit od případného prachových usazenin z okolí či mechového porostu, jenž se může na plotě po několika letech ve vlhčích oblastech objevit, zvláště pokud je oplocení vystavěno na převážně stinném místě. V obou případech postačí očištění vodou pod tlakem, dobře fungují také standardní přípravky proti mechovému porostu, které lze běžně zakoupit v domácích potřebách či stavebninách. Čištění je samozřejmě volbou každého zákazníka a jedná se pouze o estetickou záležitost, kvalita výrobku není usazeninami ani porostem nijak narušena. Betonové ploty tedy skutečně nevyžadují žádnou pravidelnou ochrannou péči, výrobek je již sám o sobě odolný vůči všem povětrnostním vlivům okolí.
Co se týče dalších volitelných povrchových úprav betonového plotu, nabízí se zde možnost nátěru fasádní barvou v jakémkoli odstínu dle představ zákazníka. Tato estetická úprava je u zákazníků poměrně oblíbená a ti zručnější zvládnou provést nástřik i svépomocí. Pro provedení nástřiku je třeba oplocení první napenetrovat a poté nanést vybranou barvu. Není nutné kupovat specializované barvy, postačí běžné fasádní barvy. Zákazník si touto cestou může uzpůsobit barvu plotu do požadovaného odstínu například dle svého domu. Nástřik fasádní barvou přináší i další estetickou výhodu – vrstva nanesené barvy do velké míry skryje póry na dílcích, jejichž výskyt je u provedení standard běžný. Povrch desek se tak krásně zacelí a sjednotí do hladka. Můžete si tak oplocení nejen přebarvit dle libosti, ale také šikovně skryjete drobné nedokonalosti dílců.
Některé zákazníky může při dodání oplocení zaskočit tzv. „vápenný výkvět“, který se na čerstvých výrobcích může občasně objevit. Jedná se o přirozený jev, kdy se na povrch čerstvého betonu dostávají sloučeniny volného vápna a vody, které jsou a musí být v betonu obsaženy, a vytváří tak bílé „fleky“ na povrchu dílců, nejčastěji potom na povrchu desek. Ani v tomto případě se rozhodně není čeho obávat – hovoříme o přírodní sloučenině, jež postupem času i přirozenou cestou z povrchu vymizí. Žádná aktuálně dostupná technologie na trhu bohužel zatím nedokáže tomuto přirozenému procesu zabránit. Vápenný výkvět se může objevit ve dvou fázích – v prvotní fázi se může objevit ihned na čerstvém výrobku, když čerstvé dílce vysychají, druhotný výkvět se pak může na oplocení objevit v řádech 2-3 let, tento druhotný se však objevuje pouze místy a v mnohem menší míře, jeho výskyt je podstatně vzácnější. V žádném z případů však není nutné do oplocení nijak zasahovat a ošetřovat ho, vlivem počasí tyto skvrny i bez vnějšího zásahu časem zmizí. Na očistění se z největší části podílí především deště, které jsou kyselé, a působí tak jako přírodní rozpouštědlo těchto vápenných sloučenin.
Náš tip - pakliže by chtěl zákazník přirozený proces o něco urychlit, je možné oplocení očistit prostou vodou s octem.