Používáním tohoto webu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

 

Jak správně postavit betonový plot

Publikováno: 3.06.2021 (15:22)

Zpět

Stavba betonového plotu

K největším výhodám betonového oplocení platí kromě nízké ceny hlavně jeho nenáročná výstavba.  Zhotovení betonového plotu nevyžaduje budování žádného betonového základu ani jiné další náročné či nákladné přípravy terénu.  Pro stavbu betonového plotu je třeba splnit jednoduchou podmínku, a tou je stabilní podloží, do kterého se budoucí oplocení bude montovat.

Stabilním podložím se rozumí ideálně standardní černozem. Oplocení není vhodné pro typy podloží s vyšším obsahem jílu či písku, rovněž není vhodné montovat betonový plot v bezprostřední blízkosti vodních toků, případně v místech, kde se vyskytuje podzemní voda. V těchto případech hrozí, že půda nebude dostatečně soudržná a pevná natolik, aby tvořila dlouhodobě stabilní oporu takovéto zátěži.

Prvním krokem před zahájením samotné výstavby oplocení je vyhloubení děr pro betonové sloupky. Veškeré sloupky všech nadzemních výšek mají automaticky také patku, kterou je nutné v celé její délce zabetonovat v zemi. Rozměry díry pro každý sloupek by měly být alespoň 30x30cm, přičemž sloupek je umístěn v jejím středu. Pro zabetonování sloupků se standardně užívá beton typu C12/15. Takto zabetonované sloupky poskytují celému plotu dostatečnou oporu a stabilitu. Vzdálenost mezi jednotlivými dírami je třeba rozměřit na středovou vzdálenost dle typu příslušného typu sloupku (u našich výrobků je to 205cm pro hladký sloupek a 208cm pro dekorový sloupek).

Po rozměření a vyhloubení děr již můžete začít se samotnou výstavbou plotu – nejprve se zabetonuje první sloupek, poté se do jeho drážky postupně umístí nad sebe jednotlivé desky, a nakonec se tyto desky přiklopí druhým sloupkem, čímž se vytvoří jedno ucelené pole plotu. Tento postup se opakuje až do dokončení montáže.

Jednotlivé dílce je vhodné mezi sebou prolepovat montážním lepidlem, které lze zakoupit v jakýchkoli stavebninách. Toto montážní lepidlo musí být flexibilní a mrazuvzdorné. Prolepují se jak desky v drážkách, tak i jednotlivé desky mezi sebou. Lepidlo zabrání nežádoucímu pohybu desek v drážkách a zároveň skryje drobné škvíry mezi deskami, které se mohou místy vyskytovat. Při lepení desek do drážek doporučujeme desky ze zadní části oplocení vyklínovat – toto zajistí, aby byly všechny desky v poli v jednotné rovině.

Betonový plot je možné montovat i do svahu, což se řeší takzvanými „odskoky“ na jednotlivých polích dle míry výškového rozdílu. Jedná se výškové odsazení dílců pole oproti dílcům pole předchozího, kdy se na horní linii plotu vytvoří „schody“. Na jednom poli, tzn. na každých dvou metrech, lze odskočit až 25cm výšky – tedy až do výšky poloviny jedné desky. V případě příkřejších svahů lze zvolit delší sloupky pro vyšší stabilitu a zkrátit jednotlivá pole na menší vzdálenost, čímž se jednotlivé odskoky více nahustí, a umožní tak výstavbu plotu i v prudším svahu.

postup montáže a stavby betonového plotu