Používáním tohoto webu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

 

Betonový plot ve svahu

Publikováno: 6.08.2021 (12:53)

Zpět

BETONOVÝ PLOT VE SVAHU a jak na to

Betonové oplocení je možné montovat i ve svahu. Je zde několik možností, jak takovou montáž provést – vše závisí na přání zákazníka a míře svažitosti terénu. 

Nejjednodušší způsob, jak namontovat betonový plot ve svahu je pomocí tzv. „odskoků“ jednotlivých polí, kdy je každé pole odsazeno výše či níže oproti poli předchozímu. Tímto způsobem se na horní hraně plotu vytvářejí „schodky“, přičemž spodní hrana plotu kopíruje terén. Mezi spodní deskou a samotným terénem vznikají drobné mezírky dle míry odskoku, které se dají posléze lehce přihrnout hlínou či přisypat dekoračními kamínky.  Tento typ montáže s odskoky lze realizovat při převýšení maximálně 25cm na každých dvou metrech (odskok může být tedy maximálně do poloviny jedné desky).  V tomto případě lze zachovat danou nadzemní výšku plotu a není nutné pořizovat delší sloupky pro větší stabilitu.

Pakliže si přeje zákazník zachovat horní linii plotu i ve svahu rovnou, je nutné výškový rozdíl na jednotlivých polích důkladně propočítat a objednat ve stupňujícím se svahu postupně delší sloupky a tato pole také doplnit o potřebné množství desek, případně desky ubrat. Jak takové oplocení může vypadat ve skutečnosti, si lze prohlédnout na nákresu níže.

betonový plot ve svahu

V tomto případě vyrovnáme výškové převýšení 0,5m na 8m plotu - kdy na začátku plotu, který postupně stoupá do svahu, jsou použity sloupky a desky do nadzemní výšky 2m, ty přecházejí na pole výšky 1,75m a na konci plotu je usazeno poslední pole o nadzemní výšce 1,5m, čímž se výškový rozdíl zcela vyrovná a horní linie zůstane zachována v rovině.

Pokud je svah značně prudšího rázu, přecházíme k poslední možné variantě, jak plot postavit. U prudkých svahů je nutno situaci vždy předem konzultovat s příslušným zástupcem, který situaci vyhodnotí a poskytne vhodná doporučení. Nicméně u komplikovaných svahů lze opět zvolit delší sloupky pro každé pole tak, aby patka sloupku byla dostatečně hluboko v zemi a nebyla nijak narušena stabilita plotu, zároveň musí být sloupek dostatečně vysoký, aby tvořil oporu pro desku v dalším poli. V těchto případech je rovněž nutno doplňovat/ubírat množství desek v polích dle potřeby. V mnohých případech je třeba také zkrátit jednotlivá pole například pouze na 1m šířky místo standardních dvou metrů – tímto způsobem se jednotlivé odskoky více nahustí, což usnadňuje výstavbu plotu i v prudkých svazích.