Používáním tohoto webu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

 

Na co se připravit před montáží betonového plotu?

Publikováno: 18.02.2022 (09:35)

Zpět

Příprava před stavbou betonového plotu.

Ve své podstatě je montáž betonového plotu velmi jednoduchá, ale i přesto existuje řada věcí, na které je třeba před samotnou realizací myslet, ať už si zvolíte cestu výstavby svépomocí, nebo využijete realizačních služeb přímo od nás.

Začněme tedy od samotného začátku – betonový plot se skládá ze dvou základních komponentů, tedy z betonových desek a betonových sloupků, přičemž oba tyto komponenty jsou vyztuženy a zpevněny železnou armaturou o různých tloušťkách. Abychom dokázali spočítat potřebné počty materiálu je třeba si uvědomit, že je plot tvořen z tzv. „polí“. Toto jedno pole se skládá ze dvou sloupků a z mezi nimi vložených desek. Počet desek v poli závisí na nadzemní výšce plotu (0,5m= 1 deska, 1,0m = 2 desky, atd.) Jedna celá deska má výšku 50cm a délku 200cm, poloviční deska výšku 25cm a délku 200cm. Pro výpočet materiálu je tedy nutné znát dva základní údaje, a to délku a nadzemní výšku plánovaného plotu. Následný výpočet je snadný – určíme počet polí (délka v bm : osová vzdálenost sloupků) a toto číslo vynásobíme počtem desek potřebných v jednom poli. Osová vzdálenost u hladkých sloupků je 2,05m a u dekorových 2,08m. K tomu doplníme počet sloupků a jejich typy (koncový, průběžný, případně rohový). Průběžných sloupků bývá zpravidla o jeden méně, než je celkový počet polí. Pakliže byste si chtěli zkusit sami spočítat potřebný materiál, níže uvádíme jednoduchý příklad pro výpočet:

 

 

Při složitějších a delších oploceních doporučujeme si oplocení detailněji rozkreslit, případně rovnou nechat výpočet na našem obchodním oddělení. Cenové nabídky včetně výpočtu jsou vždy zdarma a součástí každé objednávky.

Aby vše proběhlo hladce a bez nepříjemných komplikací, je důležité před samotným naceněním předat svému obchodnímu zástupci některé důležité informace. Jedná se zejména o typ podloží (v ideálním případě se montuje plot do běžné rostlé zeminy, tedy bez jakýchkoli zbytků betonu či betonových základů, silných kořenů, velkých kamenů apod.). Je také důležité zmínit, zda se jedná například o navážku a pokud ano, jak dlouho je zhruba na pozemku navezena. Dále je nutno uvést, zda je pozemek rovný nebo svažitý. Oplocení sice umíme postavit i ve svahu, ale záleží samozřejmě i na jeho prudkosti. S tím mohou souviset i případné úpravy materiálu. Oplocení se z bezpečnostních důvodů nemontuje do písčitého či jílovitého terénu a v blízkosti vodních toků, případně v oblastech s výrazným nástupem spodní vody.

Pokud si přejete montáž od nás, je také vhodné sdělit, jak daleko od místa stavby budou složeny palety s deskami a sloupky pro případ nutnosti ručního nošení, případně kvůli převážení betonu. V případech, kdy se nákladní auto s materiálem nedostane z důvodu prostorových omezení až na místo stavby plotu, je nutné daný materiál k místu ručně přenosit, což je účtováno jako příplatková služba dle ceníku VCP. Pokud je to ve Vašich silách, můžete si toto sami připravit ještě před započetím montáže. Vždy je žádoucí mít materiál rozvezen/roznosen podél plánovaného oplocení ještě nez montáž začne. V montážním návodu najdete několik tipů, jak s materiálem vhodně manipulovat.

Po příjezdu montážní skupiny ukážete montážníkům místo stavby a také určíte a vymezíte přesnou polohu betonového oplocení. Na základě těchto informací si poté montážníci plot zaměří a začnou s pracemi – nyní jsou již zcela samostatní a můžete se dostavit až při finálním předáním díla.

Při montáži betonového plotu je nutno mít k dispozici pouze vodu a elektřinu. Díky vlastní betonárce je beton zahrnutý v ceně montáže – o starost méně pro Vás.

Pokud se rozhodnete pro montáž svépomocí, na našich webových stránkách najdete kromě jednoduchého návodu také podrobnější článek.

Závěrem uvádíme několik užitečných tipů:

1)      Ke stavbě plotu na svém pozemku do 2m nadzemní výšky (včetně) není nutné stavební souhlas.

2)      Pokud se oplocení realizuje na hranici pozemku, je nutný souhlas majitele sousedního pozemku.

3)      Pokud plot hraničí s obecním pozemkem (obecné prostranství, silnice, ale i chodník či park) je nutný stavební souhlas příslušného stavebního úřadu – zde záleží na výšce a průhlednosti plotu.

4)      Oplocení nesmí zasahovat na sousední pozemek.

5)      Pozor na stavbu oplocení v chráněných oblastech či památkové zóně – zde je nutný také souhlas a případné uzpůsobení plotu.

6)      Pakliže se oplocení nachází mimo zastavěné území (viz katastrální mapy), je nutný stavební souhlas, případně vyjádření oboru životního prostředí ve věci.